Tutaj jesteś

Jakie błędy są popełniane podczas złomowania pojazdów?

31 maja 2023 Samochody złomowanie

Pozbycie się wysłużonego już pojazdu może być wielkim wyzwaniem dla kierowcy. Nie warto tego robić na własną rękę, a tym bardziej korzystać z usług nielegalnych złomowisk, gdyż może to mieć konsekwencje prawne dla właściciela samochodu. Jakich działań zatem należy unikać i jakich błędów nie popełniać podczas złomowania pojazdów? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak legalnie pozbyć się samochodu?

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, wszystkie pojazdy, które zostają wycofane z ruchu, muszą zostać zutylizowane. W sposób legalny odbywa się to wyłącznie w certyfikowanych Stacjach Demontażu Pojazdów, które zajmują się złomowaniem aut.

Najczęstsze błędy podczas złomowania pojazdu

Obejście formalności przy złomowaniu pojazdu nie jest dobrym pomysłem ani sposobem na oszczędności. Wszystko musi odbywać się zgodnie z przepisami, a te wyraźnie mówią, że jedynym sposobem na pozbycie się niepotrzebnego już samochodu jest oddanie go do licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów. Warto tutaj dodać, że złomowanie auta otrzymujemy gotówkę, a kwota wypłaty jest zależna od masy własnej pojazdu.

Niedopełnienie formalności

Samo oddanie samochodu do certyfikowanej Stacji Demontaży Pojazdów to nie wszystko. Wiąże się to z dodatkowymi formalnościami, o których nie można zapomnieć. Powinniśmy otrzymać stosowne zaświadczenie, które trzeba okazać przy wyrejestrowywaniu auta w Wydziale Komunikacji. Zwróćmy uwagę, czy przekazany nam dokument posiada czytelną datę, prawidłowe dane samochodu oraz czy przybito pieczątkę i złożono podpis osoby odpowiedzialnej za cały proces złomowania auta. Co istotne, wymagajmy, aby taki dokument otrzymać osobiście. Nie zgadzaj się na przesyłanie zaświadczenia pocztą.

Udając się do Urzędu Komunikacji, należy przygotować następujące dokumenty:

·         wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu;

·   zaświadczenie o przekazaniu pojazdu posiadającego numer VIN lub numer nadwozia;

·         dowód rejestracyjny;

·         kartę pojazdu (o ile była wydana);

·         tablice rejestracyjne.

Nie możemy także zapomnieć o zgłoszeniu faktu zutylizowania samochodu do firmy ubezpieczeniowej.

Utylizacja samochodu w skupie złomu

Wielu kierowców jest przekonanych, że niesprawny i wysłużony samochód można zutylizować w punkcie skupu złomu. Okazuje się, że jest to błędne myślenie, gdyż nie jest to miejsce posiadające uprawnienia, do wydawania zaświadczeń o utylizacji pojazdu. Jeśli jednak właściciel skupu zapewnia nas, że takie zaświadczenie otrzymamy, postępuje on niezgodnie z prawem, a w sytuacji wykrycia tych nieprawidłowości, to my zostaniemy obciążeni wysoką grzywną.

złom

Gdzie warto złomować samochody?

Stojąc przed koniecznością złomowania samochodu, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy AW Motors, która legalnie zajmuje się utylizacją samochodów wszystkich typów. Skupuje pojazdy w każdym stanie, które wyszły z użytku w wyniku uszkodzenia lub wypadku. W razie potrzeby zapewnia również transport niesprawnego samochodu do swojej Stacji Demontażu Pojazdów. Co ważne, działa legalnie a cały proces kasacji odbywa się zgodnie z obowiązującymi standardami.

Redakcja zastepcze.auto.pl

Witamy na zastępcze.auto.pl- blogu dedykowanym wszystkim miłośnikom motoryzacji, sprzętu, nauki jazdy oraz lifestyle'u. Nasza redakcja składa się z pasjonatów, tworzących treści, które pomogą Ci zrozumieć świat samochodów, motocykli oraz nowoczesnych urządzeń.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?