zastepcze.auto.pl

Blog tematyczny na temat motoryzacji, sprzętu, nauki jazdy i lifestyl'u.

Nauka jazdy

Ile trwa kurs na prawo jazdy w Polsce?

Ile trwa kurs na prawo jazdy w Polsce?

Osoby, które zamierzają zapisać się do szkoły nauki jazdy powinny w pierwszej kolejności znaleźć odpowiedź na pytanie – ile trwa kurs na prawo jazdy? Tylko znając odpowiedź na to pytanie będzie można dokładnie określić, ile czasu trzeba poświęcić na szkolenie i w którym terminie najlepiej rozpocząć kurs.

Zobacz także: Jak zrobić prawo jazdy krok po kroku?

Ile godzin trwają wykłady?

Jak powszechnie wiadomo, aby móc przystąpić do egzaminu teoretycznego niezbędny jest oczywiście udział w wykładach, które trwają 30 godzin lekcyjnych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pojedyncza lekcja trwa 45 minut. Dużym zainteresowaniem cieszą się również przyśpieszone kursy, które trwają około 6 godzin lekcyjnych nauki. Dla osób, które pracują najciekawszą propozycją są z kolei kursy weekendowe.

Ile godzin trwają praktyki?

Jeżeli chodzi o szkolenia praktyczne to do dyspozycji jest 30 godzin zajęć z doświadczonym instruktorem. Warto wyraźnie zaznaczyć, że w tym konkretnym przypadku mamy oczywiście do czynienia z pełnymi godzinami zegarowymi. Część praktyczna trwa zazwyczaj 10-14 dni. Wybór dogodnych godzin zależy tak naprawdę od preferencji kursanta. Przy normalnym trybie nauki kurs praktyczny i teoretyczny powinien trwać od 2 do 3 miesięcy. Znaleźć można wiele szkół, które umożliwiają zapisanie się na kurs trwający 3 tygodnie. W niektórych sytuacjach kurs może rozciągnąć się nawet do 5-6 miesięcy. Czas wydłuża się zazwyczaj z powodu choroby albo kontuzji. Na szczęście wykupione godziny jazdy nie przepadają.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat. C i A?

Osoby, które chcą zdobyć prawo jazdy kategorii C zobowiązane są do wysłuchania 20 godzin lekcyjnych wykładów teoretycznych. Część praktyczna trwa z kolei 30 godzin zegarowych. Jak widać jest to nieco mniej czasu niż w przypadku prawa jazdy kategorii B. Najdłużej trwa kurs na prawo jazdy kategorii A. Zajęcia teoretyczne trwają 32 godziny lekcyjne. Zajęcie praktyczne trwają 20 godzin. Warto jednak wspomnieć o tym, że kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy A1 albo A2 mogą zmniejszyć zajęcia praktyczne o 10 godzin.

O czym należy pamiętać?

Kurs na prawo jazdy co prawda trochę trwa, ale przeważnie wykonuje się go tylko jeden raz. Między innymi dlatego też warto zadbać o to, aby nie zmarnować czasu spędzonego na zajęciach teoretycznych i praktycznych. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto zrobić kurs w trakcie trwania szkoły średniej albo na studiach. Po rozpoczęciu pracy może zabraknąć cennego czasu i chęci. Ważną rolę odgrywają kwestie związane z bezpieczeństwem na drodze. Przynajmniej jedna godzina zajęć powinna dotyczyć udzielania pierwszej pomocy. Jeżeli chodzi o przyśpieszone kursy na prawo jazdy, to oczywiście oznaczają one nie zmniejszenie godzin, ale zintensyfikowanie zajęć. Część teoretyczna zazwyczaj przerabiana jest w kilkugodzinnych sesjach przez kilka dni pod rząd. Jeżeli chodzi o zajęcia praktyczne, to mogą one odbywać się nawet codziennie. Aby zwiększyć swoje szanse na zdanie egzaminu końcowego warto jak najszybciej zapisać się do najlepszej szkoły nauki jazdy, która posiada wiele pozytywnych opinii kursantów.

Jak wybrać swój pierwszy motocykl?

PROFESJONALNIKIEROWCY

Udostępnij