zastepcze.auto.pl

Blog tematyczny na temat motoryzacji, sprzętu, nauki jazdy i lifestyl'u.

Nauka jazdy

Jak zrobić prawo jazdy? – krok po kroku

Jak zrobić prawo jazdy? – krok po kroku

Posiadanie prawa jazdy jest jedną z tych umiejętności, którą warto zdobyć jak najszybciej tylko się da. Prawo jazdy oferuje wiele możliwości, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się jak zrobić prawo jazdy?

Zobacz także: Ile trwa kurs prawo jazdy w Polsce?

Papierologia – o czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności należy oczywiście załatwić wszystkich niezbędne papierki. Odwiedzić trzeba oczywiście lekarza i wykonać niezbędne badania lekarskie. W większości przypadkach jest to oczywiście formalność. Osoby ze słabym wzrokiem mogą otrzymać adnotację, że jazda samochodem możliwa jest wyłącznie w okularach. Koszt badań lekarskich to wydatek rzędu 200 zł. Kolejnym krokiem jest udanie się do wydziału komunikacji, gdzie trzeba złożyć stosowny wniosek o wydanie specjalnego numeru PKK. Mowa tutaj oczywiście o Profilu Kursanta Kierowcy. Pamiętać należy o tym, że do wniosku trzeba koniecznie dołączyć aktualną fotografię. Tylko osoby, które posiadają numer PKK mogą bez problemu zapisać się na kurs nauki jazdy.

O czym należy pamiętać?

Na kurs prawa jazdy wbrew pozorom mogą zapisać się nie tylko osoby pełnoletnie. Na szkolenie zapisać mogą się także osoby przed osiągnięciem pełnoletności (maksymalnie trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami). Osoby niepełnoletnie przy składaniu wniosku muszą jednak przyjść z rodzicami, którzy podpiszą zgodę na przystąpienie do kursu. Jednym z najtrudniejszych zadań jest oczywiście wybranie najlepszej szkoły jazdy. Kierować należy się nie tylko ceną i lokalizacją, ale również opinią znajomych. Ceny za kurs prawa jazdy w Polsce wahają się w przedziale od 2,5 do 3,1 zł. W niektórych miastach można znaleźć bardzo tanie kursy za 2 000 zł. Droższe kursy zawierają nie tylko porządne materiały szkoleniowe, ale również gratisowe godziny. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że kurs teoretyczny można zdać w domu online. Niestety nie ma takiej możliwości jeżeli chodzi o teoretyczny egzamin państwowy.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy odbywa się w WORD, czyli w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Warto wyraźnie zaznaczyć, że do egzaminu można podejść na dwa sposoby. W zależności od indywidualnych potrzeb można przystąpić tylko do części teoretycznej, a na egzamin praktyczny można umówić się na inny dzień. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby oba egzaminy zaliczyć tego samego dnia. Z ekonomicznego punktu widzenia zdecydowanie lepszym wyborem jest pierwsze rozwiązanie. Wynika to oczywiście z tego, że za egzamin teoretyczny płacimy jedynie 30 zł. Niezaliczenie egzaminu teoretycznego automatycznie oznacza niezaliczenie egzaminu praktycznego. Dwa egzaminy tego samego dnia to wydatek 170 zł. Wiele osób decyduje się na oddzielne terminy również z powodu znacznie mniejszego stresu. Jeżeli zdamy oba egzaminy to wystarczy odebrać prawo jazdy. Po pozytywnym zdaniu egzaminu WORD automatycznie wysyła stosowną informację do właściwego urzędu. Aby uzyskać upragniony dokument trzeba dokonać opłaty (100,50 zł). Czas oczekiwania na prawo jazdy wynosi około 9 dni.

Jak wybrać swój pierwszy motocykl?

Udostępnij