zastepcze.auto.pl

Blog tematyczny na temat motoryzacji, sprzętu, nauki jazdy i lifestyl'u.

LifestyleSamochody

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2022 roku?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2022 roku?

Firmy ubezpieczeniowe bardzo różnie podchodzą do wyliczania ceny za ubezpieczenie OC i AC. Pod uwagę brane są różne czynniki z którymi warto jak najszybciej się zapoznać. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla tych kierowców, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Zobacz także: Jazda bez przeglądu? – konsekwencje i zagrożenia

Od czego w rzeczywistości zależy wysokość ubezpieczenia OC?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę nie tylko na samych kierowców, ale również na ich samochody. Jeżeli chodzi o samych kierowców, to ogromną rolę odgrywa nie tylko wiek właściciela auta, ale przede wszystkim liczba lat spędzonych za kierownicą. Bardzo często analizowana jest dotychczasowa historia wypadków. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że pod uwagę brane jest miejsce zamieszkania oraz stan cywilny. Jeżeli chodzi o samochód, to pod uwagę bierze się nie tylko wiek, ale również markę i pojemność silnika.

Wiek kierowcy ma znaczenie

Na to, jak dużo trzeba zapłacić za polisę OC, olbrzymi wpływ ma doświadczenie za kierownicą. Jak łatwo się domyślić, kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy kilka albo kilkanaście lat wcześnie, mają zdecydowanie większe szanse na zakup polisy w atrakcyjnej cenie. W najgorszej sytuacji są oczywiście młodzi kierowcy. Krótki staż w prowadzeniu auta automatycznie powoduje, że wzrasta kwota ubezpieczenia OC. Wynika to oczywiście z tego, że firmy ubezpieczeniowe niedoświadczonych kierowców traktują jako większe ryzyko na drodze. Idealnym potwierdzeniem takiego podejścia są statystyki wypadków. Za najwyższy wskaźnik liczby wypadków odpowiadają właśnie kierowcy w wieku 18-24 lat. Warto wspomnieć jednak o tym, że znaleźć można towarzystwa, które chętnie przyjmują do grona klientów młodych kierowców.

Jakie parametry auta wpływają bezpośrednio na cenę OC?

Dla ubezpieczyciela ważną rolę odgrywają dane dotyczące parametrów auta. Jak wspomniano powyżej pod uwagę brana jest nie tylko marka, wiek i model auta, ale również typ nadwozia. Najważniejszą rolę odgrywa jednak pojemność silnika ubezpieczanego auta. Im większa pojemność silnika, tym droższa jest polisa. Według najnowszych danych średnie ubezpieczenie samochodów z silnikami o pojemności poniżej 1 litra wynosi 478 zł. Jeżeli chodzi o średnią kwotę ubezpieczenia w przypadku aut o pojemności do 3 litrów, to wynosi ona 744 zł. Jak widać różnica jest dość znacząca i wynosi 266 zł.

Ja obniżyć ubezpieczenie OC?

Aby obniżyć ubezpieczenie OC warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia w pakiecie. Jeżeli u jednego ubezpieczyciela wykupimy od razu ubezpieczenie OC, AC, NNW i assistance to będzie można liczyć na atrakcyjne rabaty. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z internetowych porównywarek, dzięki którym można szybko znaleźć najlepszą ofertę dostępną na rynku. Porównywarki online to olbrzymia oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również cennego czasu i nerwów. W wielu sytuacjach ubezpieczenie OC będzie niższe, gdy opłacimy składkę w całości. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby na bieżąco śledzić rynek motoryzacyjny w Polsce, który zmienia się dość szybko.

Ile trwa kurs na prawo jazdy w Polsce?

Udostępnij