zastepcze.auto.pl

Blog tematyczny na temat motoryzacji, sprzętu, nauki jazdy i lifestyl'u.

LifestyleSamochody

Jazda bez przeglądu? – konsekwencje i zagrożenia

Jazda bez przeglądu? – konsekwencje i zagrożenia

W polskim prawie prowadzenie pojazdów mechanicznych bez aktualnego badania technicznego jest zabronione. Za złamanie tego przepisu grożą określone konsekwencje. Sprawdź, co grozi za jazdę bez przeglądu i dlaczego tak ważne jest posiadanie aktualnego badania technicznego.

Badanie techniczne pojazdu

Przegląd stanu technicznego pojazdu powinno się przeprowadzać co roku. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o nowe samochody. Właściciel pojazdu, który co dopiero opuścił salon, zobowiązany jest do przeprowadzenia pierwszego przeglądu po trzech latach. Drugie badanie techniczne nastąpi po upływie kolejnych dwóch lat. Następnie kierowca musi jeździć na badanie techniczne pojazdu co rok.

Jazda bez przeglądu – czy ktoś tak robi?

Niestety odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Na drogach porusza się wiele pojazdów, które nie posiadają aktualnego badania technicznego. Szacuje się, że kierowców, którzy poruszają się bez badania technicznego, może być nawet do dwóch milionów. I nie są to kierowcy, którzy po prostu zapomnieli o przeglądzie. Wielu kierowców starszych samochodów świadomie unika przeglądu, ponieważ i tak mają świadomość, że ich auto nie przejdzie badania technicznego pozytywnie.

Mandat za brak przeglądu

Jazda bez przeglądu karane jest mandatem. Kiedy policja zatrzyma nas do kontroli, a w naszym dowodzie rejestracyjnym nie będzie informacji o posiadaniu aktualnego badania technicznego, grozi nam mandat. Wysokość kary może sięgnąć do trzech tysięcy złotych. 

Dowód rejestracyjny kierowcy jest zatrzymany w wirtualny sposób, a mianowicie do systemu CEPiK, spływa informacja na temat braku przeglądu. Jest to nieuniknione i kierowca dostanie nakaz wykonania badania technicznego w ciągu siedmiu dni i powiadomienie o tym wydziału komunikacji, w której pojazd jest zarejestrowany. Wtedy do systemu zostanie wprowadzona informacja, że nie ma podstaw do zabrania dowodu rejestracyjnego kierowcy.

Mandat za brak przeglądu może wynieść aż trzy tysiące złotych. Jednakże nie musi, ponieważ kierowca może zostać pouczony lub kwota mandatu będzie niższa. Na pewno na wymiar kary wpływa to, ile minęło od ostatniego przeglądu. Jeśli jest to relatywnie krótki czas np. kilku dni, wysokość mandatu nie powinna być wysoka lub nieprzyjemności skończą się tylko na pouczeniu. W przypadku samochód nie przechodził badania technicznego kilka miesięcy lub nawet lat, policjant może nawet zabronić kontynuacji jazdy, jeśli znajdzie poważne usterki techniczne. 

Podsumowanie

Jazda bez przeglądu wiąże się z konsekwencjami, które uregulowane są w polskim prawie. Mandat za brak przeglądu wynosi do trzech tysięcy złotych. Należy pamiętać, że wykonywanie badania technicznego jest bardzo ważne. Nie tylko unikniemy nadprogramowych wydatków, które będziemy musieli przeznaczyć na opłacenie mandatów. Jazda bez przeglądu to przede wszystkim zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

DRIFTBLOG

Udostępnij