zastepcze.auto.pl

Blog tematyczny na temat motoryzacji, sprzętu, nauki jazdy i lifestyl'u.

Samochody

Czy warto skorzystać z usługi wynajmu samochodu?

Czy warto skorzystać z usługi wynajmu samochodu?

Posiadanie własnego samochodu to niewątpliwie bardzo duża wygoda. Niemniej jednak  wbrew pozorom nietrudno stać się uczestnikiem wypadku drogowego, po którym pojazd nie będzie nadawał się do dalszego użytku. Co wówczas? Jeśli sprawcą zdarzenia był drugi kierowca – uzyskać możesz samochód zastępczy z jego polisy odpowiedzialności cywilnej.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak wygląda to w praktyce?

Przepisy prawa są w tym względzie jasne – jeśli uczestniczyłeś w wypadku drogowym, którego sprawcą był inny kierowca, przysługuje Ci samochód zastępczy z jego polisy OC. Wniosek o użyczenie takiego pojazdu może złożyć każdy właściciel uszkodzonego auta, który nie przyczynił się do wypadku drogowego. Są dwie ścieżki, według których możesz dochodzić przysługującego Ci prawa – skontaktuj się z odpowiednim towarzystwem ubezpieczeniowym, lub bezpośrednio z wypożyczalnią samochodów. W dzisiejszych czasach często działają one również online, czego przykładem jest https://zastepcze.lublin.pl/. Wynajem samochodów Lublin z polisy sprawcy wypadku pozwoli CI cieszyć się nowym, nieuszkodzonym pojazdem do czasu naprawienia Twojego samochodu.

Jakie dokumenty musisz złożyć, aby móc skorzystać z takiej usługi?

Absolutnie podstawowym jest dowód osobisty. Ponadto pamiętać musisz o przygotowaniu takiej dokumentacji, jak dowód rejestracyjny, dane polisy OC sprawcy, jego oświadczenie lub dokumenty policyjne, a także numer i datę szkody. Potrzebna będzie również informacja o przyjęciu szkody do likwidacji.

Wynajem samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy wypadku – kto decyduje?

Pamiętać musisz, że to Ty, jako poszkodowany kierowca, masz prawo do decyzji o tym, skąd wypożyczysz pojazd zastępczy. Choć taką usługę oferują często firmy ubezpieczeniowe, jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi, którą jest wynajem samochodów Lublin na zastępstwo. Ubezpieczyciel nie ma prawa do tego, by decydować za Ciebie na podstawie np. cennika, jaki proponuje dana firma.

Pamiętaj również o tym, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, samochód, jaki przysługuje osobie poszkodowanej z OC sprawcy nie może być niższego segmentu, niż samochód, który uległ uszkodzeniu. Z samochodu zastępczego możesz zaś korzystać w dowolny sposób, aż do momentu całkowitego naprawienia usterki Twojego pojazdu. Jeśli ten nie nadaje się do dalszego użytku – z pojazdu zastępczego korzystać możesz aż do momentu, gdu kupisz nowy samochód. Pamiętaj jednak, że większość ubezpieczycieli zastrzega sobie prawo do tego, by skontrolować, czy zwłoka w zakupie nowego samochodu nie jest Twoim celowym działaniem.

Wynajem samochodów Lublin – ile kosztuje wypożyczenie auta z OC sprawcy

Wypożyczenie samochodu z OC sprawcy jest usługą darmową. Jak bowiem sugeruje już sama jej nazwa – wszelkie koszta z nią związane pokrywane są z polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku.  Firma oferująca wynajem samochodów Lublin nie pobierze więc z tego tytułu od Ciebie jakiejkolwiek opłaty za wykonaną usługę, niezależnie od tego, ile czasu trwała będzie naprawa Twojego samochodu i ile korzystał będziesz z auta zastępczego. Wszystkimi kwestiami finansowymi zajmuje się bowiem ubezpieczyciel.

Nie ma tu mowy o żadnych przedpłatach, kaucjach, czy płatnościach ratalnych. Skorzystanie z darmowego samochodu zastępczego jest rozwiązaniem, jakie zapewniają Ci przepisy prawa. Nie wahaj się więc skorzystać z takiej możliwośći, gdy okaże się to konieczne. Pamiętaj, że nie musisz zdawać się na rady ubezpieczyciela – sam możesz bowiem zdecydować, z jaką wypożyczalnią samochodów chcesz nawiązać w tym zakresie współpracę.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij