zastepcze.auto.pl

Blog tematyczny na temat motoryzacji, sprzętu, nauki jazdy i lifestyl'u.

Samochody

Jak wybrać sprawdzone opony zimowe?

Jak wybrać sprawdzone opony zimowe?

Zakup sprawdzonych opon zimowych może okazać się sporym wyzwaniem – podczas kupna opon warto zwrócić uwagę przede wszystkim na niezawodność i bezpieczeństwo wybieranych rozwiązań.

Charakterystyka opon zimowych

Opony zimowe różnią się od opon letnich między innymi kształtem bieżnika – warto pamiętać o tym, że specjalna konstrukcja bieżnika opon zimowych gwarantuje przyczepność nawet na mokrej i wymagającej powierzchni, co pozwala między innymi na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Producenci opon stosują różnego rodzaju nacięcia oraz rowki obwodowe, dzięki którym możliwym staje się znaczne zwiększenie przyczepności, odpowiednio zaprojektowany bieżnik umożliwia także łatwe odprowadzanie błota i śniegu.

Do polepszenia przyczepności, a co za tym idzie także i do zwiększenia niezawodności opon zimowych przyczynia się również zastosowanie odpowiednich materiałów. W procesie produkcji opon zimowych do gumy dodawana jest między innymi krzemionka, odpowiedzialna za poprawę elastyczności opon.

Opony zimowe – jak wybrać odpowiednie?

Podczas wyboru opon zimowych koniecznie należy mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Po pierwsze przy zakupie należy zwrócić uwagę na rozmiar opon – warto pamiętać o tym, że opony zimowe powinny być tej samej wielkości co opony letnie montowane w samochodzie przez producenta.

Wybierając opony zimowe warto zwrócić uwagę również na indeks prędkości, który powinien być równy lub nieco wyższy od maksymalnej prędkości pojazdu. Nie można zapominać o tym, że montaż opon o wyższym indeksie prędkości mógłby doprowadzić do odczuwalnego pogorszenia komfortu jazdy.

Niezwykle ważne okaże się także dopasowanie odpowiedniego indeksu nośności opony – warto pamiętać o tym, że indeks nośności określany jest przez producenta pojazdu, a stosowanie opon o zaniżonej specyfikacji może prowadzić do ich poważnego uszkodzenia.

Oznaczenia opon zimowych – na co zwrócić uwagę?

Wybierając opony zimowe warto wystrzegać się nieatestowanych zamienników, pamiętając o tym, że produkt wysokiej jakości stanowi najlepszą gwarancję bezpieczeństwa. W przypadku opon zimowych głównym oznaczeniem, które potwierdza wysoką jakość i niezawodność jest symbol graficzny przedstawiający płatek śniegu wpisany w górskie szczyty.

Umowny znak graficzny potwierdza, że dany produkt spełnia wszystkie standardy dotyczące jakości i specyfikacji opon zimowych – warto pamiętać o tym, że sprawdzone opony zimowe 185/60 r15 wysokiej jakości poddawane są specjalistycznym testom, w trakcie których bada się między innymi wytrzymałość i przyczepność ogumienia.

Udostępnij