zastepcze.auto.pl

Blog tematyczny na temat motoryzacji, sprzętu, nauki jazdy i lifestyl'u.

Samochody

Sterowniki samochodowe – na czym polega ich działanie?

Sterowniki samochodowe – na czym polega ich działanie?

Trudno jest sobie wyobrazić współcześnie produkowany samochód, który nie byłby wyposażony w nowoczesny komputer. Mówiąc o komputerze, ma się tu na myśli przede wszystkim elektroniczne sterowniki samochodowe, które pełnią niezwykle ważne funkcje. Odpowiedzialne są bowiem m.in. za diagnostykę samochodu, a także za odczytywanie pamięci błędów. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie polega ich działanie.

Elektroniczne sterowniki w samochodach

Wspomniano, że każdy współczesny samochód wyposażony jest w nowoczesny komputer. Tym komputerem jest niewielka skrzynka w postaci elektronicznych sterowników. Na taką skrzynkę składa się procesor, pamięć wewnętrzna oraz dedykowane oprogramowanie. Sterowniki w samochodach odpowiedzialne są za wiele różnych procesów. Wspomnieć można tu choćby o tym, że to od nich zależy prawidłowe działanie kluczowych systemów w aucie. Elektroniczne sterowniki odpowiadają m.in. za regulację temperatury wewnątrz samochodu, niską emisję substancji szkodliwych, hamowanie oraz za pracę silnika. To oczywiście tylko niektóre procesy, za które odpowiedzialne są sterowniki w samochodach. Przykładowo sterowniki Peugeot realizują znacznie więcej zadań. Warto tu podkreślić, że sterowniki w autach odpowiadają także za bezpieczeństwo podczas jazdy. Od zależny bowiem choćby prawidłowe działanie systemu zapobiegającego blokowanie się kół, czyli ABS.

Elektronik a praca silnika

Obecnie wyposażanie nowych samochodów w sterowniki elektroniczne jest już standardem. Aktualnie są one, w tym sterowniki Peugeot, odpowiedzialne są za prawidłową pracę silnika. Przede wszystkim mowa tu o takich elementach jednostki napędowej jak zapłon, wtrysk paliwa, a także turbodoładowanie. Sterowniki przesyłają informację o wszystkich aktualnych parametrach tych elementów do układu odpowiedzialnego za prawidłowe działanie silnika. Dzięki temu możliwe jest obliczenie ilości paliwa, uzyskiwanej mocy oraz emisji spalin. Dodać tu warto, że obecnie bez elektronicznych sterowników samochodowych nie mogłaby prawidłowo działać żadna automatyczna skrzynia biegów.

Kupno sterowników samochodowych

Niezależnie od tego, czy jest to mechaniczny, czy elektroniczny element samochodu, każdy z nich po pewnym czasie może ulec awarii. Tak jest również w przypadku sterowników samochodowych. Na szczęście w przypadku awarii sterowniki zawsze można wymienić na nowe. Wymianie podlegają także wspomniane już sterowniki Peugeot. Pamiętać jednak trzeba, aby przy ich zakupie zawsze stawiać na wysoką jakość. Warto zatem wybierać produkty sprawdzonych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że sterowniki posłużą przez długie lata.

Udostępnij