zastepcze.auto.pl

Blog tematyczny na temat motoryzacji, sprzętu, nauki jazdy i lifestyl'u.

Samochody

Jaki wosk wybrać do zatuszowania drobnych rys?

Jaki wosk wybrać do zatuszowania drobnych rys?

To, co najmocniej wpływa na estetykę samochodu, to oczywiście karoseria. Umyta, wypielęgnowana i błyszcząca podkreśla wyjątkowy design modelu i wszystkie jego cechy wyróżniające np. krzywizny na drzwiach czy ostre rysy świateł przednich i tylnych. Zadbana karoseria samochodu wiele także mówi o właścicielu, a przede wszystkim to, czy dba o swój pojazd, czy raczej tylko go mocno eksploatuje. Drobne rysy na karoserii i ubytki w lakierze mogą przyczynić się do rozwoju korozji, a w konsekwencji bardzo drogich napraw lakierniczych. Warto zatem zadbać o tę zewnętrzną powłokę swojego samochodu. Sprawdź, jak to zrobić.

Rodzaje wosków i ich funkcja

Regularne mycie samochodu z pewnością jest ważne. Dzięki temu usuwasz z powierzchni pojazdu piasek i drobne kamyczki, które podczas jazdy mogą mocno zarysować nadkola czy dół drzwi. Są to miejsca, które w samochodach o słabej blacharce jako pierwsze pokrywają się korozją.

Możesz jednak dodatkowo wzmocnić lakier swojego samochodu i zadziałać prewencyjnie na skutki osadzającego się brudu, którego w rzeczywistości nie da się uniknąć. W tym pomoże Ci odpowiednio dobrana kosmetyka samochodowa, a w szczególności wosk. W sklepach możesz znaleźć kilka jego rodzajów. Różnią się sposobem nakładania i składem. Dostępny jest wosk w sprayu, który możesz nakładać nawet na mokrą karoserię. Jego ochrona jest jednak słabsza niż wosków twardych, które przed nałożeniem na czystą i suchą karoserią należy delikatnie podgrzać. Twardy wosk tworzy powłokę ochroną nawet na kilka miesięcy i zabezpiecza przed mikrouszkodzeniami lakieru.

Tuszowanie drobnych rys – woski twarde i koloryzujące

Drobne rysy na karoserii mogą pojawić się także w wyniku niewielkich otarć czy stłuczek. Jeśli są naprawdę niewielkie, nie musisz od razu oddawać samochodu do warsztatu lakierniczego. W sklepach znajdziesz także woski, które z powodzeniem pozwolą Ci zatuszować drobne rysy i uszczerbki w lakierze.

Rysy powstałe bez naruszenia powłoki lakieru możesz usunąć, nakładając na powierzchnię twardy wosk. Pamiętaj, aby używać do tego miękkiej ściereczki, która nie spowoduje dalszych uszkodzeń. Jeśli jednak rysa jest dalej widoczna, a powłoka lakieru mocniej uszkodzona, wybierz wosk koloryzujący. W jego składzie dodatkowo znajduje się barwnik. Wosk wypełni rysę, a barwnik zatuszuje uszczerbek w lakierze. Pamiętaj, aby jak najlepiej dobrać odcień wosku do lakieru swojego samochodu. W tym celu możesz przejrzeć ofertę kilku producentów. Gama kolorystyczna wosków może znacznie się różnić ze względu na producenta. Najłatwiej jest oczywiście naprawić karoserię w podstawowych kolorach np. czerwieni, czerni czy bieli. Drobna rysa na drzwiach samochodu nie jest powodem, aby zawozić swój pojazd do warsztatu lakierniczego. Możesz spróbować samodzielnie naprawić ubytek w lakierze. Pomoże Ci w tym wosk twardy koloryzujący. Za jego pomocą wypełnisz rysę i zatuszujesz jej ślad. Regularnie stosowany wosk pozwoli Ci także zabezpieczyć lakier przed mikrouszkodzeniami wywołanymi osadzającym się podczas jazdy błotem drogowym i piaskiem.

Udostępnij